Category Archives: Showing

Open Show – 5th September 2015

Open Show – Saturday 5th September 2015

Judge: Mrs D. Stewart-Ritchie
Best in Show Moran’s IR SH CH SHINEHILL SUMMER JAZZ OF WOODMORE
Reserve Best in Show Moran’s IR SH CH WOODMORE RINGO STAR
Best Opposite Sex Jamison’s CASSAIRE FRENCH CONNECTION
Best Dog Moran’s IR SH CH SHINEHILL SUMMER JAZZ OF WOODMORE
Reserve Best Dog Moran’s IR SH CH WOODMORE RINGO STAR
Best Bitch Jamison’s CASSAIRE FRENCH CONNECTION
Reserve Best Bitch Cummins’ CUMMAC SODA POP
Best Puppy in Show  Jamison’s CASSAIRE FRENCH CONNECTION
Best Veteran in Show Dynes’ HAVERGROVE SERGEANT RIO AT CEDARDYNE

 

Results
Special Working Dog or Bitch
(0 Entered, 0 Absent)
.
 Field Trial Dog or Bitch
(0 Entered, 0 Absent)
Veteran Dog or Bitch
(2 Entered, 0 Absent)
1. Dynes‘ HAVERGROVE SERGEANT RIO AT CEDARDYNE
2. Kelly’s FAIRFIELD FLORAL HARMONY AT ZENEVIEVA
Minor Puppy Dog or Bitch
(1 Entered, 0 Absent)
1. McDowell’s ST VINCENT ARENDDLE AT PENBRIDGE
Puppy Dog or Bitch
(2 Entered, 0 Absent)
1. Dynes’ SANDSEERS MAKING WAVES FOR CEDARDYNE
2. Shields’ CASSAIRE THE GENERAL
Junior Dog or Bitch
(6 Entered, 2 Absent, 1wd)
1. Jamison’s CASSAIRE FRENCH CONNECTION
2. Kelly’s CORGLASSGOLD HONOUR ROLL WITH ZENEVIEVA
3. Horan’s TALLYGOLD PROUD PURSUIT OF GOLDENHEIGHTS
Special Beginners Dog or Bitch
(
1 Entered, 0 Absent)
1. Shields’ CASSAIRE THE GENERAL
Novice Dog or Bitch
(1 Entered, 0 Absent)
1. Jamison’s CASSAIRE FRENCH CONNECTION

 

Dog Classes Bitch Classes
Graduate Dog
(3 Entered, 2 Absent)
1. Collins’ DEWMIST LAKE TRINITY AT ERINDERRY Graduate
(2 Entered, 2 Absent)
Limit Dog
(0 Entered, 0 Absent)
Limit
(2 Entered, 0 Limit)
1. Horan’s QUEEN MAUDIE CASTLE
2. McDowell’s RATHCLOON LOVIN THE UGG AT PENBRIDGE
OpenDog
(5 Entered, 1 Absent)
1. Moran’s IR SH CH SHINEHILL SUMMER JAZZ OF WOODMORE
2. Moran’s IR SH CH WOODMORE RINGO STAR
3. Collins’ ERINDERRY TIRKEERAN
4. Cummins‘ CUMMAC MOJITO
Open
(3 Entered, 2 Limit)
1. Cummins’ CUMMAC SODA POP

 

Open Show – 17th January 2015

Open Show – Saturday 17th January 2015

 

Judge: Mrs H. Arrell
Best in Show Moran’s SHINEHILL SUMMER JAZZ OF WOODMORE
Reserve Best in Show Kelly’s FAIRFIELD FLORAL HARMONY AT ZENEVIEVA
Best Opposite Sex Kelly’s FAIRFIELD FLORAL HARMONY AT ZENEVIEVA
Best Dog Moran’s SHINEHILL SUMMER JAZZ OF WOODMORE
Reserve Best Dog Archibald’s ABINVALE LEVANTO
Best Bitch Kelly’s FAIRFIELD FLORAL HARMONY AT ZENEVIEVA
Reserve Best Bitch Kelly’s ZENEVIEVA KOS I CAN
Best Veteran in Show  Kelly’s FAIRFIELD FLORAL HARMONY AT ZENEVIEVA
Best Puppy in Show Archibald’s ABINVALE LEVANTO

 

Results
Special Working Dog or Bitch
(0 Entered, 0 Absent)
Veteran Dog or Bitch
(2 Entered, 0 Absent)
1. Kelly’s FAIRFIELD FLORAL HARMONY AT ZENEVIEVA
2. Dynes’ HAVERGROVE SARGENT RIO AT CEDARDYNE
Minor Puppy Dog or Bitch
(2 Entered, 0 Absent)
1. Archibald’s ABINVALE LEVANTO
2. Archibald’s ABINVALE SANTA ANA
Puppy Dog or Bitch
(4 Entered, 1 Absent)
1. Archibald’s ABINVALE LEVANTO
2. Kelly’s ZENEVIEVA KOS I CAN
3. Archibald’s ABINVALE SANTA ANA
Junior Dog or Bitch
(1 Entered, 1 Absent)
Novice Dog or Bitch
(1 Entered, 1 Absent)

 

Dog Classes Bitch Classes
Graduate Dog
(1 Entered, 1 Absent)
Graduate Bitch
(1 Entered, 0 Absent)
1. O’Hare’s BOSHENDAL BONNY LASS AT BRENAMARA
Limit Dog
(1 Entered, 1 Absent)
Limit
(1 Entered, 0 Absent)
1. O’Hare’s BOSHENDAL BONNY LASS AT BRENAMARA
Open Dog
(6 Entered, 4 Absent)
1. Moran’s SHINEHILL SUMMER JAZZ OF WOODMORE
2. Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE THE AVIATOR AnCh12
Open
(4 Entered, 4 Absent)

Best-Bitch-&-Res

BEST BITCH and RESERVE BEST BITCH

 

Best-Puppy,------Res

BEST PUPPY IN SHOW

 

Best-Veteran,-----Res-Best-in-Show

BEST VETERAN IN SHOW

Joint Breed Clubs Championship Show – 26th September 2014

Joint Breed Clubs Championship Show
Hosted by the Ulster Golden Retriever Club
Friday 26th September 2014

 

Best-in-Show-&-RES

Judge: Mr Frank Kane (Hirontower)
Best in Show  Filskov’s SH CH, DK SK, IR SH & INT SH CH ABINVALE TRAGUARDO
Reserve Best in Show  Grady’s SH CH THORNYWAIT MY GIRL AT GLENRIOCH
Best Opposite Sex  Grady’s SH CH THORNYWAIT MY GIRL AT GLENRIOCH
Best Puppy in Show  McDonald’s FERGUSGLEN DANCING QUEEN AT LAMANCHA
Best Veteran in Show  Scott’s SH CH LARGYMORE JOANNA LARMENIUS
Dog CC  Filskov’s SH CH, DK SK, IR SH & INT SH CH ABINVALE TRAGUARDO
Reserve Dog CC  Maynard’s NAPOLOEN UBER DEN WOLKEN TO CHINNORDALE (IMP DEU)
Best Puppy Dog  Hughes‘ LANDKING PLAY WITH ME (IMP PTR)
Bitch CC  Grady’s SH CH THORNYWAIT MY GIRL AT GLENRIOCH
Reserve Bitch CC  Neill’s THORYWAIT NEW SONG FOR MOLOKO
Best Puppy Bitch  McDonald’s FERGUSGLEN DANCING QUEEN AT LAMANCHA

 

Field Trial Dog or Bitch No Entry
Special Working Dog or Bitch
(3 entered, 1 absent)
1. Neill’s THORNYWAIT NEW SONG FOR MOLOKO
2. Savage’s FRANCISCA SPRINGVALE FOR WEISFORD
Dog Classes  Bitch Classes
Veteran Dog
(2 Entered, 0 Absent)
1. Greig’s NEDLEZAH SECRET MISSION AT CRANNGARY
2. Dynes’ HAVERGRIVE SERGENT RIO AT CEDARDYNE
Veteran Bitch
(8 Entered, 1 Absent)
1. Scott’s SH CH LARGYMORE JOANNA LARMENIUS
2. McDonalds FLYNAGALEE WHISPERING JW SHCM
3. McCormack’s LINIRGOR CANDY LUV AT FLYNGALEE
4. Grady’s GLENRIOCH GOOSEBUMPS
5. Kelly’s FAIRFIELD FLORAL MYSTERY AT ZENEVIEVA
Minor Puppy Dog
(6 Entered, 2 Absent)
1. Hughes’ LANKING PLAY WITH ME
2. Wright & Grimmett’s HAYDENE FLASH HARRY OF TAFUTA
3. Barnes’ LARGYMORE LEONARDO AT SHAPHIRON
4. Archibald’s SANSUE OUT OF THE BLUE TO ABINVALE
Minor Puppy Bitch
(6 Entered, 0 Limit)
1. McDonald’s FERGUSGLEN DANCING QUEEN AT LAMANCHA
2. Kelly’s ZENEVIEVA KOS I KAN
3. Engstrom’s DEWMIST LEXILICIOUS
4. Grimmet’s HAYDENE FANCY THAT
5. Craig’s LAWPARK TURN BACK TIME
Puppy Dog
(7 Entered, 1 Absent)
1. Hughes’ LANKING PLAY WITH ME
2. Grady’s THORNYWAIT EL DORADO AT GLENRIOCH
3. O’Neill’s BLUEBRAES BOOGIE WOOGIE AT STRATHLON
4. Cuthill’s MOUSSEGLEN MACLAINE
5. Wright & Grimmett’s HAYDENE FLASH HARRY OF TAFUTA
Puppy Bitch
(10 Entered, 0 Limit)
1. McDonald’s FERGUSGLEN DANCING QUEEN AT LAMANCHA
2. Auderer- Siegele DROMBEG LA LUNA
3. Kelly’s ZENEVIEVA KOS I KAN
4. Engstrom’s DEWMIST LEXILICIOUS
5. Grimmet’s HAYDENE FANCY THAT
Junior Dog
(6 Entered, 0 Absent)
1. Grady’s THORNYWAIT EL DORADO AT GLENRIOCH
2. Greig’s NEDLEZAH TAKE A CHANCE ON ME AT CRANNGARY
3. O’Neill’s BLUEBRAES BOOGIE WOOGIE AT STRATHLON
4. Collins’ DEWMIST LAKE TRINITY AT ERINDERRY
5. O’Brien’s RATHCLOON JIMMY CHOO CHOO
Junior Bitch
(5 Entered, 0 Absent)
1.Neill’s MOLOKO MURRUNGOYARA
2. Hill & Smith’s MEGARVEY MARY POPPINS JW
3. McDowell’s RATHCLOON LOVIN THE UGG AT PENBRIDGE
4. Clarkson’s DRUMKILTY DREOILIN
5. Barron & Jenkin’s RANNALERLOCH LOCH CARRON
Yearling Dog
(7 Entered, 1 Absent)
1. Byers’ BALIBEAU COMMANDER ‘N CHIEF Ir Jun Ch
2. Greig’s NEDLEZAH TAKE A CHANCE ON ME AT CRANNGARY
3. Beck’s BLUEBRAES BALTIMORE JACK JW
4. O’Neill’s BLUEBRAES BOOGIE WOOGIE AT STRATHLON
5. O’Brien’s RATHCLOON JIMMY CHOO CHOO
Yearling Bitch
(5 Entered, 0 Absent, 1 W/D)
1. Byer’s BALIBEAU JACQUI “O” Ir. Jun. Ch.
2. Neill’s MOLOKO MURRUNGOYARA
3. Dunbar’s LINIRGOR LUV SONG JW
4. Kelly’s AUPA LUNA BAY AT ZENEVIEVA
Maiden Dog
(7 Entered, 2 Absent)
1. Hughes’ LANKING PLAY WITH ME
2. O’Neill’s BLUEBRAES BOOGIE WOOGIE AT STRATHLON
3. Wright & Grimmett’s HAYDENE FLASH HARRY OF TAFUTA
4. Collins’ DEWMIST LAKE TRINITY AT ERINDERRY
5. O’Brien’s RATHCLOON JIMMY CHOO CHOO
Maiden Bitch
(5 Entered, 1 Absent)

1. McDonald’s FERGUSGLEN DANCING QUEEN AT LAMANCHA
2. Grimmet’s HAYDENE FANCY THAT
3. Barron & Jenkin’s
RANNALERLOCH LOCH CARRON
4. Scott & Briggs’ LARGEYMORE LIVVY
Novice Dog
(11 Entered, 3 Absent, 1 W/D)
1. Hughes’ LANKING PLAY WITH ME
2. Grady’s THORNYWAIT EL DORADO AT GLENRIOCH
3. Greig’s NEDLEZAH TAKE A CHANCE ON ME AT CRANNGARY
4. O’Neill’s BLUEBRAES BOOGIE WOOGIE AT STRATHLON
5. Wright & Grimmett’s HAYDENE FLASH HARRY OF TAFUTA
Novice Bitch
6 Entered, 0 Absent)
1. . McDonald’s FERGUSGLEN DANCING QUEEN AT LAMANCHA
2. Neill’s MOLOKO MURRUNGOYARA
3. Grimmet’s HAYDENE FANCY THAT
4. Clarkson’s DRUMKILTY DREOILIN
5. Barron & Jenkin’s RANNALERLOCH LOCH CARRON
Graduate Dog
(2 Entered, 0 Absent)
1. Beck’s BLUEBRAES BALTIMORE JACK JW
2.Savage’s WEISFORD LINKENHOLT RANGER Ir Jun Ch
Graduate Bitch
(2 Entered, 0 Absent)
1. Turnbull’s STEVAL DARE TO DREAM
2. O’Hare’s BOSCHERDAL BONNIE LASS AT BRENAMARA
Post Graduate Dog
(10 Entered, 0 Absent)
1. Walker’s CARDRONA CLAN CHIEFTAIN
2. Barnes’ SHAPHIRON JOKERS WILD JW
3. McShane’s NEDLEZAH TIES THE KNOT AT RIGERIN
4. Cuthill’s MOUSSEGLEN MASTER KEY
5. Warden’s EYEVALLEY MACALLAN OF GLENTOCHTY
Post Graduate Bitch
(6 Entered, 2 Absent)
1. Fitzpatrick’s WILLOWLAWN LIMELIGHT Ir Jun Ch
2. O’Neill’s DASMAKS GALADREL AT STRATHLON
3. McDonald’s LAMANCHA IN SEARCH OF DREAMS JW
4. Brett’s GLENHAVAN SCARLET O’HARA
Mid Limit Dog
(3 Entered, 0 Absent)
1. King’s CLEDDANS I DREAM A DREAM
2. McDonald’s LAMANCHA IN SEARCH OF PYE JW ShCM
3. Hill’s DRUMKILTY TAKE THE HIGH ROAD TO SANDAULA JW ShCM
Mid Limit Bitch
(9 Entered, 2 Absent)
1. McCormack’s FLYNGALEE CHITA JW, SHCM
2. Fitzpatrick’s WILLOWLAWN LIMELIGHT Ir Jun Ch
3. Wright & Grimmet’s HAYDENE SUMMER LOVIN WITH TAFTUA
4. Black’s AVRAIN CHERRY TRFFLE
5. Ponsford’s GRASSYARDS LIBERT BELLE AT LIBERTGOLD
Limit Dog
(10 Entered, 1 Absent)
1. Maynard’s NAPOLOEN UBER DEN WOLKEN TO CHINNORDALE (IMP DEU)
2. Neilson’s STANROPH STILL ON TOP AT PONFEIGH JW
3. Simms’ ST VINCENT ROYAL MINT JW
4. Greig’s NEDLEZAH STAY MY CHARMER AT CRANNGARY
5. Harper’s GLYNERVA MATINEE IDOL
Limit Bitch
(11 Entered, 1 Absent, 1 W/D)
1. Maynard’s CHINNORDALE WEDING GOWN
2. Greenwood’s TELKARO INTUITION JW
3. Barron & Jenkins’ RANNALERLOCH BEINN SGRITHEAL JW, SHCM
4. Fitzpatrick’s WILLOWLAWN LIMELIGHT Ir Jun Ch
5. Copley’s LARGYMORE LADY ISLA FOR HAMCAR
Open Dog
(8 Entered, 3 Absent)
1. Filskov’s SH CH, DK SK, IR SH & INT SH CH ABINVALE TRAGUARDO
2. Moran’s SHINEHILL SUMMER JAZZ OF WOOMORE
3. Nicholl’s LARGYMORE LOCHRUAN JW
4. Grennwood’s SH CH JOBEKA JUST ONE LOOK AT TELKARO
5.McWilliams’ NATIVEGOLD SPECIAL EDITION
Open Bitch
(13 Entered, 1 Absent)
1. Grady’s SH CH THORNYWAIT MY GIRL AT GLENRIOCH
2.Dunbar’s CH LINIRGOR MIMI JW
3. Murray’s RATHCLOON PEACHES N CREAM
4. Wright & Grimmet’s CH HAYDENE IN LOVE WITH TAFTUA SHCM
5. Hill & Smith’s SH CH MEGARVEY LEGALLY BLONDE

 

Bitch-CC,-Res

Bitch CC, Res Bitch CC, Best Puppy Bitch

Dog-CC,-Res-Dog-CC-with-BVD-&-BPD

Dog CC, Res Dog C, Best Puppy Dog, Best Veteran Dog

Open Show – 6th September 2014

Open Show – Saturday 6th September 2014

 

Judge: Ms. Jan Neilson (Ponfeigh)
Best in Show  Cupples’ KILGAD FERN
Reserve Best in Show  Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE THE AVIATOR ShCM
Best Opposite Sex  Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE THE AVIATOR ShCM
Best Dog  Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE THE AVIATOR ShCM
Reserve Best Dog  Dynes’ HAVERGROVE SERGEANT RIO AT CEDARDYNE
Best Bitch  Cupples‘ KILGAD FERN
Reserve Best Bitch  Byers’ HAVERGROVE INTO THE FLAMES AT BALIBEAU
Best Puppy in Show  Kelly’s ZENEVIEVA KOS I KAN
Best Veteran in Show  Dynes’ HAVERGROVE SERGEANT RIO AT CEDARDYNE

 

Results
Special Working Dog or Bitch
(0 Entered, 0 Absent)
 Field Trial Dog or Bitch
(0 Entered, 0 Absent)
Veteran Dog or Bitch
(2 Entered, 0 Absent)
1. Dynes’ HAVERGROVE SERGEANT RIO AT CEDARDYNE
2. Kelly’s FAIRFIELD FLORAL HARMONY AT ZENEVIEVA
Minor Puppy Dog or Bitch
(2 Entered, 0 Absent)
1. Kelly’s ZENEVIEVA KOS I KAN
2. Engstrom’s DEWMIST LEXILICIOUS
Puppy Dog or Bitch
(2 Entered, 1 Absent)
1. Engstrom’s DEWMIST LEXILICIOUS
Junior Dog or Bitch
(2 Entered, 1 Absent)
1. Collins’ DEWMIST LAKE TRINITY AT ERINDERRY
Special Beginners Dog or Bitch
(
1 Entered, 1 Absent)
Novice Dog or Bitch
(3 Entered, 1 Absent)
1. Collins’ DEWMIST LAKE TRINITY AT ERINDERRY
2. Kelly’s AUPA LUNA BAY AT ZENEVIEVA

 

Dog Classes Bitch Classes
Graduate Dog
(2 Entered, 2 Absent)
Graduate
(2 Entered, 1 Absent, 1 W/D)
Limit Dog
(1 Entered, 0 Absent)
1. McWilliams‘ NATIVEGOLD MY MAN AT LEARMOUNT Limit
4 Entered, 0 Absent)
1. Cupples KILGAD FERN
2. Engstrom’s ERINDERRY TORAIGH
3. Whelan’s XANTHOS UNO MOMENTO
4. O’Hares BOSHENDAL BONNIE LASS AT BRENMARA
Open Dog
(5 Entered, 0 Absent)
1. Archibald’s Ir Sh Ch Abinvale The Aviator SHCM
2. McWilliams’ NATIVEGOLD SPECIAL EDITION
3. Collins’ ERINDERRY TIRKEERAN
4. Cummins‘ CUMMAC MOJITO
Open
(4 Entered, 1 Absent)
1. Byers’ HAVERGROVE INTO THE FLAMES AT BALIBEAU
2. Kerrisk’s Pikevale Magic Mist
3. Whelan’s CUMMAC FIELD OF DREAMS AT SANDSEERS

 

Championship Show – 20th April 2014

Barron & Jenkins’ RANNALELOCH BEINN SGRITHEALL JW ShCMBarron & Jenkins’ RANNALELOCH BEINN SGRITHEALL JW ShCMBarron & Jenkins’ RANNALELOCH BEINN SGRITHEALL JW ShCMBarron & Jenkins’ RANNALELOCH BEINN SGRITHEALL JW ShCMBarron & Jenkins’ RANNALELOCH BEINN SGRITHEALL JW ShCMBarron & Jenkins’ RANNALELOCH BEINN SGRITHEALL JW ShCMUGRC Championship Show Sunday 20th April 2014

Judge: Mr M . Godefroy (Fenwood)
Best in Show Filskov’s SH CH, DK SK, IR SH & INT SH CH ABINVALE TRAGUARDO
Reserve Best in Show Hennessey’s RITZILYN DOCTOR PEPPER JW
Best Opposite Sex Barron & Jenkins’ RANNALEROCH BEINN SGRITHEALL JW ShCM
Best Puppy in Show Dunbar’s LINIRGOR SPIN THE BOTTLE
Best Veteran in Show Rodgers’ ROJILLAIR SWEET MAGIC
Dog CC Filskov’s SH CH, DK SK, IR SH & INT SH CH ABINVALE TRAGUARDO
Reserve Dog CC Hennessey’s RITZILYN DOCTOR PEPPER JW
Best Puppy Dog Dunbar’s LINIRGOR SPIN THE BOTTLE
Bitch CC Barron & Jenkins’ RANNALEROCH BEINN SGRITHEALL JW ShCM
Reserve Bitch CC
Collins’ Ir Sh Ch DEWMIST GLITTERISSA
Best Puppy Bitch Gayler’s ASHBYGLEN THE LOOK OF LOVE OVER CAROLAKE

 

Field Trial Dog or Bitch
(0 Entered, 0 Absent)
 
Special Working Dog or Bitch
(1 Entered, 1 Absent)
 
Dog Classes  Bitch Classes
Veteran Dog
(4 Entered, 0 Absent)
1. Dynes’ HAVERGROVE SARGEANT RIO AT CEDARDYNE
2. Cupples’ KILGAD RUSTY DUSTY
3. Greig’s NEDLEZAH SECRET MISSION AT CRANNGARY
4. Eve’s LINOAKS SOLDIERS HERO
Veteran Bitch
(3 Entered, 1 Absent)
1. Rodgers’ ROJILLAIR SWEET MAGIC
2. Gibson’s MELOAK DANCING SKY AT GLEMMARIQUE JW
Minor Puppy Dog
(2 Entered, 1 Absent)
1. Greig’s NEDLEZAH TAKE A CHANCE ON ME AT CRANNGARY Minor Puppy Bitch
(6 Entered, 1 Absent)
1. Gayler’s ASHBYGLEN THE LOOK OF LOVE OVER CAROLAKE
2. McSweeny & Kidney’s ZENEVIEVA ITS ALL ABOUT ME
3. Kelly’s ZENEVIEVA U LOOKING AT ME
4. Craig’s LAWPARK ALPINE ROSE
5. Clarkson’s DRUMKILTY DREOILIN
Puppy Dog
(4 Entered, 1 Absent)
1. Dunbar’s LINIRGOR SPIN THE BOTTLE
2. Maddison’s JAYMARDY BAILEY WAY
3. Johnston’s CHORIAND COIN A PHRASE
Puppy Bitch
(10 Entered, 2 Absent)
1. Gayler’s ASHBYGLEN THE LOOK OF LOVE OVER CAROLAKE
2. Dunbar’s LINIRGOR LETS PLAY
3. McSweeny & Kidney’s ZENEVIEVA ITS ALL ABOUT ME
4. McGuigan’s COLBAR POLLY FLINDERS FOR INVERGOIL
5. Kelly’s ZENEVIEVA U LOOKING AT ME
Junior Dog
(5 Entered, 0 Absent)
1. Dunbar’s LINIRGOR SPIN THE BOTTLE
2. Johnston’s CHORIAND COIN A PHRASE
3. Beck’s BLUEBRAES BALTIMORE JACK
4. Fitzpatrick’s LINIRGOR LET ME LUV YOU
5. Paterson’s MEGARVEY TRUE GENT OF TRABBOCH
Junior Bitch
(8 Entered, 0 Absent)

1. Collins’ ANGELUSPARKS HUMMINGBIRD TO ERINDERRY
2. Dunbar’s LINIRGOR LETS PLAY
3. McGuigan’s COLBAR POLLY FLINDERS FOR INVERGOIL
4. Byers’ BALIBEAU JACQUI ‘O’
5. McGeoch’s MEGARVEY ISLAY MIST AT NEDLEZAH

Yearling Dog
(6 Entered, 1 Absent)
1. Gerhold’s RAMCHAINE FABULICIOUS JW
2. Moran’s SHINEHILL SUMMER JAZZ OF WOODMORE Ir Jun Ch
3. Beck’s BLUEBRAES BALTIMORE JACK
4. Fitzpatrick’s LINIRGOR LET ME LUV YOU
5. Harper’s GLYNERVA MATINEE IDOL
Yearling Bitch
(6 Entered, 2 Absent)
1. McGuigan’s COCO CHANEL DE RIA VELA FOR INVERGOIL
2. McGeoch’s MEGARVEY ISLAY MIST AT NEDLEZAH
3. Hill & Smith’s MEGARVEY MAY POPPINS
4. Harper’s GLYNERVA LEADING LADY
Maiden Dog
(5 Entered, 0 Absent)
1. Dunbar’s LINIRGOR SPIN THE BOTTLE
2. Maddison’s JAYMARDY BAILEY WAY
3. Johnston’s CHORIAND COIN A PHRASE
4. Greig’s NEDLEZAH TAKE A CHANCE ON ME AT CRANNGARY
5. Titterington’s LITTLEDALE OAK OF RUADT
Maiden Bitch
(7 Entered, 4 Absent)
1. Gayler’s ASHBYGLEN THE LOOK OF LOVE OVER CAROLAKE
2. Dunbar’s LINIRGOR LETS PLAY
3. McGeoch’s MEGARVEY ISLAY MIST AT NEDLEZAH
Novice Dog
(5 Entered, 0 Absent)
1. Dunbar’s LINIRGOR SPIN THE BOTTLE
2. Maddison’s JAYMARDY BAILEY WAY
3. Johnston’s CHORIAND COIN A PHRASE
4. Greig’s NEDLEZAH TAKE A CHANCE ON ME AT CRANNGARY
5. Paterson’s MEGARVEY TRUE GENT OF TRABBOCH
Novice Bitch
(7 Entered, 4 Absent)
1. Gayler’s ASHBYGLEN THE LOOK OF LOVE OVER CAROLAKE
2. Dunbar’s LINIRGOR LETS PLAY
3. McGeoch’s MEGARVEY ISLAY MIST AT NEDLEZAH
Graduate Dog
(4 Entered, 0 Absent)
1. McCormack’s FLYNGALEE ALONSO
2. Beck’s BLUEBRAES BALTIMORE JACK
3. Paterson’s MEGARVEY TRUE GENT OF TRABBOCH
4. Harper’s GLYNERVA MATINEE IDOL
Graduate Bitch
(7 Entered 3 Absent)
1. McGeoch’s MEGARVEY ISLAY MIST AT NEDLEZAH
2. O’Hare’s BOSCHENDAL BONNIE LASS AT BRENAMARA
3. Fitzpatrick’s WILLOWLAWN LIMELIGHT Ir Jun Ch
4. Harper’s GLYNERVA LEADING LADY
Post Graduate Dog
(1 Entered, 0 Absent)
1. Harper’s GLYNERVA MATINEE IDOL Post Graduate Bitch
(6 Entered, 0 Absent)
1. Barron & Jenkins’ SUMMERAMBA DORIS DAY AT RANNALEROCH
2. O’Hare’s BOSCHENDAL BONNIE LASS AT BRENAMARA
3. Passmore’s INCHABBEY BORN THIS WAY
4. Harper’s GLYNERVA LEADING LADY
5. Jamison’s CASSIRE GOLDILOCKS
Mid Limit Dog
(3 Entered, 1 Absent)
1. Hill’s DRUMKILTY TAKE THE HIGH ROAD TO SANDUALA JW
2. McGuigan’s INVERGOIL CULZEAN SHEAMUS
Mid Limit Bitch
(4 Entered, 0 Absent)
1. McCormack’s FLYNGALEE CHITA JW
2. Gibson’s MELOAK POT O’ GOLD AT GLEMMARIQUE
3. Gayler’s CAROLAKE IN DEMAND JW
4. Jamison’s CASSIRE GOLDILOCKS
Limit Dog
(10 Entered, 2 Absent)
1. Hennessey’s RITZILYN DOCTOR PEPPER JW
2. Webster’s AMBLEMERE ALWAYS ON MY MIND AT BENJCROFT
3. Murray’s RATHCLOON CINAMMON SWIRL
4. Collins’ ERINDERRY TIRKEERAN
5. Greig’s NEDLEZAH STAY MY CHARMER AT CRANNGARY
Limit Bitch
(7 Entered, 0 Absent)
1. Barron & Jenkins’ RANNALEROCH BEINN SGRITHEALL JW ShCM
2. Siegele’s LAWPARK WHO’S THAT GIRL
3. Maddison’s JAYMARDY CHANTILLY LACE JW
4. Watchorn’s STRALAND SWAN LAKE
5. Brett’s GLENHAVEN SCARLET O’HARA
Open Dog
(8 Entered, 2 Absent)
1. Filskov’s SH CH, DK SK, IR SH & INT SH CH ABINVALE TRAGUARDO
2. Moran’s IR SH CH WOODMORE RINGO STARR
3. Gerhold’s SH CH CROSSVIEW SUMMER ALLIANCE JW
4. Barron & Jenkins’ RANNALEROCH BEINN BHREAC JW
5. Eve’s SH CH MONCHIQUE EVENING DREAM
Open Bitch 
(10 Entered, 2 Absent)
1. Collins’ Ir Sh Ch DEWMIST GLITTERISSA
2. Campbell’s ROSEGROVE FOLLOW YOUR DREAM
3. Brett’s HONEY DRIZZLE OF GLENHAVEN
4. Van Maren’s NETH GER CH RAMCHAINE JAQ OF HEARTS JW
5. Murray’s RATHCLOON PEACHES ‘N CREAM Ir Jun Ch

Open Show – 18th January 2014

UGRC Open Show – Saturday 18th January 2014

Judge: Mr R. Brown (Metkar)
Best in Show Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE THE AVIATOR ShCM
Reserve Best in Show Byers’ BALIBEAU COMMANDER N’ CHIEF
Best Opposite Sex Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE MYSTIC RIVER
Best Dog Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE THE AVIATOR ShCM
Reserve Best Dog Byers’ BALIBEAU COMMANDER N’ CHIEF
Best Bitch Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE MYSTIC RIVER
Reserve Best Bitch Byers’ BALIBEAU JACQUI ‘O’
Best Puppy in Show Byers’ BALIBEAU COMMANDER N’ CHIEF
Best Veteran in Show Dynes’ HAVERGROVE SERGEANT RIO AT CEDARDYNE

 

Results
Special Working Dog or Bitch
(0 Entered, 0 Absent)
Veteran Dog or Bitch
(3 Entered, 1 Absent)
1. Dynes’ HAVERGROVE SERGEANT RIO AT CEDARDYNE
2. Kelly’s FAIRFIELD FLORAL HARMONY AT ZENEVIEVA
Minor Puppy Dog or Bitch
(2 Entered, 0 Absent)
1. Kelly’s AUPA PINK GIN WITH ZENEVIEVA
2. Archibald’s GUNHILLS MIDSUMMER MYSTERY BY ABINVALE
Puppy Dog or Bitch
(5 Entered, 0 Absent)
1. Byers’ BALIBEAU COMMANDER N’ CHIEF
2. Kelly’s AUPA PINK GIN WITH ZENEVIEVA
3. Archibald’s GUNHILLS MIDSUMMER MYSTERY BY ABINVALE
4. Titterington’s LITTLE OAK OF RUADTH
Junior Dog or Bitch
(2 Entered, 0 Absent)
1. Byers’ BALIBEAU JACQUI ‘O’
2. Kelly’s AUPA LUNAR BAY AT ZENEVIEVA
Novice Dog or Bitch
(2 Entered, 0 Absent)
1. Archibald’s GUNHILLS MIDSUMMER MYSTER BY ABINVALE
2. Titterington’s LITTLE OAK OF RUADTH

 

Dog Classes Bitch Classes
Graduate Dog
(0 Entered, 0 Absent)
Graduate Bitch
(3 Entered, 1 Absent)
1. Fitzpatrick’s WILLOWLAWN LIMELIGHT Ir Jun Ch
2. Jamison’s KILGAD HONEY DELIGHT
Limit Dog
(0 Entered, 0 Absent)
Limit
(2 Entered, 0 Absent)
1. Jamison’s CASSAIRE GOLDILOCKS
2. O’Hare’s BOSHENDALE BONNY LASS AT BRENMARA
Open Dog
(2 Entered, 1 Absent)
1. Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE THE AVIATOR ShCM Open
(5 Entered, 3 Absent)
1. Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE MYSTIC RIVER
2. Jamison’s CASSAIRE GOLDILOCKS

 

2011 Showing Archive

Ulster Golden Retriever Club Championship Show

Olympia Leisure Centre, Belfast

Saturday 16th April 2011

Judge: Mr. John Clark (Sinnhein)

BEST IN SHOW; Mell Mr ML & Mrs HJ MELOAK TIP TOP JW

RESERVE BEST IN SHOW; Watkins Mr MG & Mrs S SH CH TAMARLEY FRENCH KISS JW

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW; Hays Miss J GUNMARSH RAFFLES AT BRANJOY JW

DOG CC: Hays Miss J GUNMARSH RAFFLES AT BRANJOY JW

RESERVE DOG CC: Goodwin Mrs S PETSAN DIONYSUS ShCM

BEST PUPPY DOG: Falconer Mrs AE SONEVE SIMPLY RED BY SIATHAM

BITCH CC: Mell Mr ML & Mrs HJ MELOAK TIP TOP JW

RESERVE BITCH CC: Watkins Mr MG & Mrs S SH CH TAMARLEY FRENCH KISS JW

BEST PUPPY BITCH: Birkin-Green Mrs S SANSUE PURE CLASS
BEST PUPPY IN SHOW: Birkin-Green Mrs S SANSUE PURE CLASS

BEST VETERAN IN SHOW: Watkins Mr MG & Mrs S SH CH TAMARLEY FRENCH KISS JW

 

 

Dogs

Bitches

FIELD TRIAL DOG OR BITCH

(1, 1 Absent, 0 W/d)

SPECIAL WORKING DOG OR BITCH

(2,2 Absent, 0 W/d)

VETERAN

 

(8,2 Absent, 0 W/d)

1.SH CH LOCHTAYMOR KING OF DIAMONDS ShCM

2. IR SH CH RAISTIN RORAIGH

3. BLENSTONE MAYBURY

4. KILGAD RUSTY DUSTY

(5,3 Absent, 0 W/d)

1. SH CH TAMARLEY FRENCH KISS JW

2. MONCHIQUE SCEALEILE JW

MINOR PUPPY

(3,1 Absent, 0 W/d)

1. ZENEVIEVA MISTER BOJANGLES FOR WHISTLER

2. SHAPHIRON JOKERS WILD

3.

4.

(9,2 Absent, 0 W/d)

1. ZENEVIEVA SHE’S THE ONE AT EMMARISLE

2. LARGYMORE LINGAIGH

3. CHRISPER CARELESS WHISPER

4. AVRAIN CHERRY TRIFLE

VHC. FLURRISTER MIDNIGHT MAGIC

PUPPY

(8,2 Absent, 0 W/d)

1. SONEVE SIMPLY RED BY SIATHAM

2. GUNMARSH TAMARIND STAR OVER IPCRESS

3. WESTKASH WINTERS TALE AT BRANJOY

4. ZENEVIEVA KISS ‘N TELL

VHC. ZENEVIEVA MISTER BOJANGLES FOR WHISTLER

(15,2 Absent, 0 W/d)

1. SANSUE PURE CLASS

2. JOBEKA JUST A CHANCE FOR TAMARLEY

3. MULFIELD EARLY MIST

4. ALIBREN MYSTIC MEGAN

VHC. ZENEVIEVA SHE’S THE ONE AT EMMARISLE

JUNIOR

(11,3 Absent, 0 W/d)

1. LINOAKS PETER PAN

2. ALIBREN BOBBY SHAFTO

3. SONEVE SIMPLY RED BY SIATHAM

4. WESTKASH WINTERS TALE AT BRANJOY

VHC. SANSUE FIRECRACKER

(14,6 Absent, 0 W/d)

1. TORCARHIAN ICE PRINCESS

2. TAMNIARN SYBIL

3. MULFIELD EARLY MIST

4. ALIBREN MYSTIC MEGAN

VHC. RAYLEAS MAMMA MIA AT MEGARVEY

YEARLING

(9,3 Absent, 0 W/d)

1. ALIBREN BOBBY SHAFTO

2. WOODMORE RINGO STARR

3. MOLOKO CEEYOU JIMY AT INCHABBEY

4. SANSUE FIRECRACKER

VHC. TOUAREG DE RIA VELA AT INVERGOIL CULZEAN

(12,4 Absent, 0 W/d)

1. SANSUE FIRESPARKLER JW

2.  ZENEVIEVA MISS D’MEANA Ir Jun Ch, JD

3. HAVERGROVE INTO THE FLAMES AT BALIBEAU

4. WOODMORE HEY JUDE

VHC. RIGERIN SKYLARK WINGS BACK TO MEARNSWOOD

MAIDEN

(8,3 Absent, 0 W/d)

1. LINOAKS PETER PAN

2. SONEVE SIMPLY RED BY SIATHAM

3. GUNMARSH TAMARIND STAR OVER IPCRESS

4. WESTKASH WINTERS TALE AT BRANJOY

VHC. SHAPHIRON JOKERS WILD

(8,2 Absent, 0 W/d)

1. SANSUE PURE CLASS

2. JOBEKA JUST A CHANCE FOR TAMARLEY

3. MULFIELD EARLY MIST

4. ALIBREN MYSTIC MEAGAN

VHC. AVRAIN CHERRY TRIFLE

NOVICE

(10,4 Absent, 0 W/d)

1. LINOAKS PETER PAN

2. SONEVE SIMPLY RED BY SIATHAM

3. GUNMARSH TAMARIND STAR OVER IPCR

4. WESTKASH WINTERS TALE AT BRANJOY

VHC. SHAPHIRON JOKERS WILD

(13,4 Absent, 0 W/d)

1. TORCARHIAN ICE PRINCESS

2. SANSUE PURE CLASS

3. JOBEKA JUST A CHANCE FOR TAMARLEY

4. MULFIELD EARLY MIST

VHC. ALIBREN MYSTIC MEGAN

GRADUATE

(7,0 Absent, 0 W/d)

1. ROSYTH HUNTSMAN OF HARRIS

2. ALIBREN BOBBY SHAFTO

3. LARGYMORE LOCHRUAN JW

4. RANNALEROCH BEINN BHREAC JW

VHC. ANSHADA ITZ A CRACKER

(4,1 Absent, 0 W/d)

1. MULFIELD FORTUNA JW

2. MONCHIQUE DREAM AWHILE JW

3. HAVERGROVE HOPE SPRINGS

POST GRADUATE

(5,0 Absent, 0 W/d)

1. ROSYTH HUNTSMAN OF HARRIS

2. ALIBREN BEST MATE TO WESTERVANE JW

3. INCHABBEY PATRICIUS

4. BLENSTONE POP THE QUESTION

VHC. NEDLEZAH STAY MY CHARMER AT CRANNGARY

(7,0 Absent, 0 W/d)

1. STEVAL SOUL CHICK

2. ABINVALE EAU ROUGE JW

3. ALIBREN ATTRACTION FOR PALMONAS

4. CLEDDANS WHOS THAT GIRL

VHC. RANNALEROCH BEINN SGRITHEALL JW

MID LIMIT

(2,1 Absent, 0 W/d)

1. MELOAK BUCCANEER AT IPCRESS JW

(4,1 Absent, 0 W/d)

1. MELOAK TIP TOP JW

2. CLEDDANS WHOS THAT GIRL

3. KILGAD BRAMBELLA

LIMIT

(14,1 Absent, 0 W/d)

1. PETSAN DIONYSUS ShCM

2. HAVERGROVE SERGEANT RIO AT CEDARDYNE

3. SANSUE EXCALIBUR

4. SOOTHILL FIRST NOEL AT BRANJOY

VHC. LINIRGOR MACTAVISH

(13,6 Absent, 0 W/d)

1. SHINEHILL WATER MUSIC OF IPCRESS JW

2. MONCHIQUE GOLDEN DREAMS JW

3. HAVERGROVE CLEO AT BALIBEAU

4. LARENA ISLE OF DREAMS

VHC. CORSEMAUL DISCUSSION

OPEN

(10,2 Absent, 0 W/d)

1. GUNMARSH RAFFLES AT BRANJOY JW

2. IR SH CH ZENEVIEVA GAELIC DREAM Ir Jun Ch, JD

3. CHRISPER CONSORT

4. ALIBREN SHEAR GENIUS AMONG SHAPHIRON ShCM

VHC. SH CH XANTHOS BILBO BAGGINS AT RANNALEROCH JW ShCM

(13,4 Absent, 0 W/d)

1. IR SH CH RATHCLOON SPICE IS NICE

2. LINIRGOR MIMI JW

3. MONCHIQUE PEEK A BOO JW ShCM

4. SH CH LARGYMORE JOANNA LARMENIUS

VHC. IR SH CH ABINVALE PIRATELLA

 

 

Ulster Golden Retriever Club Open Show – January 2011

Saturday 15 January 2011

OPEN BITCH (5,4)

1st Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE PIRATELLA

(Sh Ch Shardanell Talk O’the Town at Ipcress JW x Gunhills Blue Secret at Abinvale)

Judge – Mr A. McKiernan (Bushbane)

BB & BIS – Archibald’s Ir Sh Ch ABINVALE PIRATELLA

bis_jan_ 2011

BD & RBIS – Passmore’s INCHABBEY PATRICIUS

res_ bis_jJan_2011

BPIS – Archibald’s ABINVALE MYSTIC RIVER

bis_jan_ 2011

SPECIAL WORKING DOG or BITCH (2,1)

1st Byers’ HAVERGROVE CLEO AT BALIBEAU

(Stranroph Minstral Boy at Torrish x Havergrove Nurse Kodie)

VETERAN DOG or BITCH (2,2)

MINOR PUPPY DOG or BITCH (3,2)

1st Archibald’s ABINVALE MYSTIC RIVER

(Sh Ch Shardanell Talk O’the Town at Ipcress JW x Gunhills Blue Secret at Abinvale)

PUPPY DOG or BITCH (3,2)

1st Archibald’s ABINVALE MYSTIC RIVER

 

JUNIOR DOG or BITCH (4,2)

1st Moran’s WOODMORE RINGO STAR Ir Jun Ch

(Woodmore Will to Win x Golden Expectations of Woodmore)

2nd Byers HAVERGROVE INTO THE FLAMES AT BALIBEAU

(Laughing Boy Blue x Havergrove Nurse Kodie)

 

NOVICE DOG or BITCH (3,1)

1st Byers HAVERGROVE INTO THE FLAMES AT BALIBEAU

2nd Ferguson’s LAURELHILL ALICE

(Ir Sh Ch Remington Rocking Robin x Laurelhill Rosie)

GRADUATE DOG  (1,0)

1st Passmore’s MOLOKO CEE YOU JIMY AT INCHABBEY

(Putjade Pajazzo x Thornywait New Song for Moloko)

LIMIT DOG (0,0)

OPEN DOG (5,4)

1st Passmore’s INCHABBEY PATRICIUS

(Seamourne Scandium at Inchabbey x Inchabbey Margareite)

GRADUATE BITCH (2,0)

1st Moran’s WOODMORE HEY JUDE

(Woodmore Will to Win x Golden Expectations of Woodmore)

2nd McGroarty’s TAMNIARN SYBIL

(Sh Ch Chlodyl Rodney JW x lawpark Jazz Singer at Tamniarn)

LIMIT BITCH (2,1)

1st Byers’ HAVERGROVE CLEO AT BALIBEAU