Best in Show / Reserve Best In Show

UGRC Championship Show September 2017

ULSTER GOLDEN RETRIEVER CLUB CHAMPIONSHIP SHOW

Friday 22nd September, 2017

The Sixmile Leisure Centre, Ballyclare, Co.Antrim

Judge: Miss Sarah Wood   ‘Bresharo’

Best in Show and Best Dog Wild ShCh FENWOOD ELL MASTERPIECE AT BLUEWATERS JW
Reserve Best in Show and Best Bitch Griggs MULFIELD PEACH BLOSSOM JW ShCM
Reserve Dog C.C. Simms ShCh ST.VINCENT ROYAL MINT
Reserve Bitch C.C. McGeoch NEDLEZAH HEY JUDE JW
Best Puppy in Show Purdies’ MEGARVEY ITTY BITTY BOO
Best Veteran in Show Grady  ShCh THORNYWAIT MY GIRL AT GLENRIOCH

 

Class 1 Field Trial D/B No entry
Class 2 Special Working D/B 1.        Evenmint Autumnal Shades at Harmarjoy
Class 3 Veteran Dog 1.       ShCh IrShCh Abinvale the Aviator
Class 4 Minor Puppy Dog

1.       Ipcress King of Hearts

2.       Gunhills Puss in Boots del Avrain

Class 5 Puppy Dog

1.       Gloi U’Know Who

2.       Kapplandets Wang Wei Glenrioch

3.       Ipcress King of Hearts

4.       Lawpark Lorenzo

Class 6 Junior Dog

1.       Kapplandets Wang Wei Glenrioch

2.       Rannaleroch Bearberry

Class 7 Yearling Dog 1.       Errinderry Minstrels Song for Invergoil
Class 8 Maiden Dog

1.       Gloi U’Know Who

2.       Gunhills Puss in Boots del Avrain

Class 9 Novice Dog

1.       Erinderry Minstrels Song for Invergoil

2.       Gloi U’Know Who

3.       Kapplandets Wang Wei Glenrioch

4.       Gunhills Puss in Boots del Avrain

Class 10 Graduate Dog

1.       Corrievern Son of Kyle

2.       Trystinthorn Aljaz with Trabboch JW

3.       Act Naturally Beauly Highland with Corsemaul (Imp Rom)

Class 11 Post Grad Dog

1.       Glynerva Indiana Jones JW

2.       Jaymardy Indigo Pacific JW

3.       Milltimber Moonriver

4.       Zenevieva Stop n Stare

Class 12 Mid Limit Dog

1.       Bluebraes Baltimore Jack JW

2.       Bluebraes Boogie Woogie at Strathlon

3.       Drumkilty Valhalla at Corsemaul (AI)

Class 13 Limit Dog

1.       Medodaine Angustah at Dikeadaze JW

2.       Torcarhian Its now or never at Strathlon

3.       Glynerva Matinee Idol ShCM

4.       Catcombe Country Tzar of Busheyhall ShCM

Class 14 Open Dog

1.       ShCh Fenwood Ell Masterpiece at Bluewaters JW

2.       ShCh StVincent Royal Mint JW

3.       IrShCh Pastures of Gold

4.       Sandseers Making waves for Cedardyne JunCh CJW16 CJW17

Class 15 Veteran Bitch

1.       ShCh Thornywait My Girl at Glenrioch

2.       Goldenheights Christmas Rose Vet Ch

3.       Meloak Dancing Sky at Gemmarique JW SHCM

4.       IrShCh Dewmist Glitterissa

Class 16 Minor Puppy Bitch No entry
Class 17 Puppy Bitch

1.       Megarvey Itty Bitty Boo

2.       Gloi Unchained Melody

Class 18 Junior Bitch

1.       Carnival Dorado Benita Alma

2.       Megarvey Itty Bitty Boo

3.       Rannaleroch Thistle

4.       Weisford Trials and Tribulations

Class 19 Yearling Bitch

1.       Nedlezah Hey Jude JW

2.       Rojillair Evening Magic of Odarla JW

3.       Sandseers Lilly the Pink

4.       Rannaleroch Thistle

Class 20 Maiden Bitch 1.       Gloi Unchained Melody
Class 21 Novice Bitch

1.       Gloi Unchained Melody

2.       Rannaleroch Seil

Class 22 Graduate Bitch

1.       Jaymardy Hidden Secret JW ShCM

2.       Trystinthorn Aliona

3.       Megarvey Itty Bitty Boo

4.       Mulfield Amethyst

Class 23 Post Graduate Bitch

1.       Nedlezah Bonnie Lass JW

2.       Gillbryan Fairy Dust

3.       St Vincent Arrenddle

4.       Bochendal Bonie Lass Brenamara (IKC )

Class 24 Mid Limit Bitch 1.       Evenmint Autumnal Leaves at Harmarjoy
Class 25 Limit Bitch

1.        Poppygold Fire Opal With StVincent

2.       Mulfield Imperial Topaz

3.       Soft Soul Gift for Rathcloon (IKC)

4.       Abinvale Santa Ana

Class 26 Open Bitch

1.       Mulfield Peach Blossom JW ShCM

2.       Rathcloon Lovin the Ugg

3.       IrShCh Cummac Soda Pop

4.       Ipcress Water Snowflake